راهنمای پایگاه  clinicalkey

معرفی
این پایگاه
جديدترين منبع مرجع پزشکي آنلاين از مجموعه الزوير -پيشرو در ارائه اطلاعات جهاني سلامت - و ابزار بديع جستجوي نيازهاي باليني پزشکان و پيراپزشکان جهت تصمیم گیری است. آنچه که این موتور جستجوي باليني را از سایر منابع مشابه متمایز می کند، محتويات هوشمند تگ گذاري شده آن است که بر پايه رده بندي ادغام شده پزشکي الزوير(EMMeT) مي باشد، به بیان دیگر منابع پایگاه بر اساس رده بندی خاص الزویر برچسب گذاری می شوند و محتوای سنتی و متداول را به محتوای هوشمند تبدیل می نمایند تا دستیابی به مرتبط ترین موضوعات در کمترین زمان صورت گیرد.

ویژگی های پایگاه برای پزشکان، مدیران بیمارستان ها و کتابداران

جامعیت   comprehensive: ارائه بزرگترين مجموعه منابع مبتني بر شواهد منتشر شده در هر تخصص پزشکي و جراحي در يک منبع  پويا و  هوشمند، که در هنگام جستجو منابع و مطالب مرتبط را پيشنهاد ميدهد. به عبارتي يک ارتباط مفهومي با ديگر منابع باليني ايجاد مي نمايد تا بتوان با يک جستجو به تمام اطلاعات در آن زمينه به صورت يکجا دسترسي پيدا کرد.

 قابل اطمينان بودن Trusted: به دلیل نمایه شدن مطالب جدید که روزانه در پایگاه قرار می گیرد، امکان دسترسي روزآمد به مطالب مرتبط با کلیدواژه جستجو تآمین می گردد. بنابراین پزشکان به روزآمدی نتیجه جستجوی خود اطمینان بیشتر دارند. در نتیجه این امر کاهش خطاها و بهبود تصميمات باليني را فراهم مي نمايد که نهايتاً منجر به مراقبت بهتر از بيمار مي گردد.

 سرعت پاسخگوییspeed to answer: محتوای هوشمند پایگاه، دسترسي به اطلاعات جامع، مطمئن و سازمان يافته را برای پزشکان به گونه ای فراهم ساخته که نيازي به جستجوي منابع مختلف نداشته و در مراقبت از بيماران کارآمدتر باشند و در وقت آنها صرفه جويي شود.

 سهولت استفاده  easy of use: ادغام يکپارچه يافته هاي روزانه پزشکان ، آن را به عنوان يک سرمايه علمي مطمئن و کارآمد درآورده که با رابط کاربري ساده ارائه مي شود.

اين ویژگیها دلیل منحصر به فرد بودن Clinicalkey در پاسخگويي به نيازهاي کليدي نسبت به ساير پايگاههاي باليني می باشد.

 این پایگاه بالینی اخیراً با فراهم نمودن دسترسی خارج از دانشگاه یا Remote Access به کاربران دانشگاه عضو که با ایمیل سازمانی ثبت نام کرده اند، اجازه می دهد خارج از محیط دانشگاه نیز بدون نیاز به vpn به پایگاه وصل شوند. امکانی که در سایر پایگاه ها دیده نمی شود.

 محتوای پایگاه

بيش از 1000 عنوان کتاب مرجع

60 عنوان ژورنال معتبر در برگیرنده حدود دو میلیون مقاله

600000 مقالات تمام متن جاري  و در دست انتشار

حدود 20 ميليون چکیده  MEDLINE که هر روز از کتابخانه ملي پزشکي NLM بازيابي و با نتايج جستجوي clinicalkey يکپارچه شده است

2900 تک نگاشت دارويي

4500 راهنماي طبابت (Guide Line)

15000جزوه آموزش

17000 ويدئو

بالغ بر سه میلیون عکس و تصوير


شيوه ثبت نام در پايگاه:
بهتر است در اولین گام، در این پایگاه ثبت نام کنید زیرا برای اموری مانند ذخیره نتایج جستجو، تهیه اسلاید، ذخیره فایل در قالب pdf و دوره های بازآموزی بایستی با نام کاربری خود وارد پایگاه شوید.
با کليک روي گزينه Register در گوشه سمت راست بالاي صفحه، فرمي ظاهر ميشود که بايد به دقت همه گزينه هاي ستاره دار آن را تکميل و در پايگاه ثبت نام نماييد. سپس با نام کاربري و رمز خود مي توانيد Log in کرده و وارد پايگاه شويد.

جستجو:
جستجو در این پایگاه به دو صورت است:
1-    جستجوی ساده: نوار جستجو در صفحه نخست در دسترس است و با وارد کردن واژه دقیق مورد جستجو و یا با استفاده از مترادف های پیشنهادی می توانید به جستجو بپردازید.
2-    جستجو از طریق مرور(Browse): در این قسمت اطلاعات پایگاه Clinical key به هشت مجموعه دسته بندی شده است و با انتخاب هر مجموعه، جستجو به آن نوع منابع محدود می شود.

 جستجوی ساده:
پس از ورود به پايگاه، در کادر جستجو واژه مورد نظر خود را تايپ نماييد.
  با انتخاب کليدواژه مورد نظر و کليک روي دکمه جستجو وارد اولين صفحه نتايج (صفحه مرور کلی) ميشويد. در اين صفحه تعداد نتايج يافت شده و نوع مطالب بر اساس ارتباط موضوعي در يک نگاه قابل مشاهده است. با استفاده از گزينه Sort by ميتوان نتايج را بر اساس تاريخ انتشار نیز مرتب نمود. با چک باکس کنارSubscribed content  می توان جستجو را به منابعی که دانشگاه اشتراک دارد محدود کرد.
در پنل سمت راست صفحه نیز 10 مورد (Selected content) از جدیدترین و مرتبط ترین دستورالعمل ها برای استفاده در محیط بالینی نمایش داده می شود.

محدود کردن نتايج جستجو : 
در منوی سمت چپ صفحه با اعمال فيلترها مي توان دامنه جستجو را به موارد زیر محدود کرد:
  نوع منبع (source type): شامل کتاب، مجله، کارآزمایی بالینی، اطلاعات دارویی، گایدلاین، آموزش بیمار، مشورت بالینی، چندرسانه ای و مشورت جراحی .
 تخصص های موضوعی  (specialties)،
  تاريخ  (date).
 
در منوی Source type در قسمت Journal articles می توان مقالات را به یکی از دو مورد مقالات متن کامل یا مقالات چکیده مدلاین فیلتر کرد. به صورت پیش فرض مقالات متن کامل جستجو می شود.
برای دسترسی به متن کامل مقالات مدلاين، گزینهFull Text and MEDLINE  را انتخاب کنید. بعد از کلیک و وارد شدن به چکیده مقاله مدلاین طبق تصویر زیر در قسمت پایین صفحه Abstract روی شماره موجود در  NLM Citationکلیک نمایید،PubMed ID ، شما را به پایگاه اصلی ارائه دهنده مقاله متصل می کند که در صورت اشتراک دانشگاه در این پایگاه ، می توانید به متن کامل مقالات دسترسی یابید.

جستجو از طریق Browse (مرور):
جهت تسهیل و تسریع دسترسی به منابع موجود در این پایگاه همانگونه که در تصویر زیر مشخص است، در صفحه نخست پایگاه، زیر نوار جستجو گزینه  BrowseشاملDrug Monographs, Guidelines, Patient Education, … Book, Journal, قرار داده شده است. با کلیک روی آنها امکان استفاده از فهرست الفبايي و يا موضوعي منابع به طور جداگانه (Books, Journals, …) فراهم است.

Books: با انتخاب Books به فهرست الفبایی عناوین کتب موجود در پایگاه وارد می شوید، با کلیک روی عنوان کتاب، Table of content کتاب نمایش داده می شود و با کليک روي عنوان هر فصل به مطالب آن فصل دسترسي خواهيد داشت که مي توانيد از آن خروجي(ذخیره، پرینت، ایمیل) بگيريد. در سمت راست صفحه فهرست الفبایی عناوین کتاب ها ، کتابهای ویژه معرفی می شود.

Journals: در قسمت فهرست الفبايي مجلات نيز با انتخاب عنوان مجله به آرشیو مجله و سپس به متن کامل مقالات مجله دسترسي خواهيد داشت. در سمت راست صفحه فهرست الفبایی عناوین نشریات ، مجلات ویژه معرفی می شود.

Drug Monographs: شامل فهرست الفبايي بيش از2900 تک نگاشت که روزانه روزآمد  مي شود. در اين قسمت با انتخاب دارو اطلاعاتي ارائه مي شود که يک پزشک بايد بداند. رده دارويي، عوارض جانبي، کاربرد دارو، تداخلات دارويي با داروهاي ديگر و... . با انتخاب و جستجوی نام بیماری نیز داروهای مربوط به بیماری نمایش داده میشود.

Guidelines:  متن کامل بيش از 4500 دستورالعمل منتشر شده از مؤسسات معتبر در مجلات الزوير را جهت استفاده پزشکان ارائه مي دهد.

Patient Educatin: راهنماهاي آموزش بيماران به زبانهای مختلف و به صورت ساده در اين قسمت ارائه شده است. سه فیلتر تخصص، سازمان بیمه کننده و زبان در این قسمت وجود دارد. اين راهنماها روزآمد هستند و مي توان آنها را ذخیره، چاپ یا ایمیل نمود.

First Consult/Clinical Overviews:
ابزار تشخیص افتراقی است که بر اساس پزشکی مبتنی بر شواهد تهیه شده و کاربرد بالینی دارد.
 Clinical overview خلاصه بالینی جامع از یک موضوع شامل نکات کلیدی، مشکلات و اقدامات فوری و...است که تیم تحقیقاتی الزویر(Elsevier's Point of Care) پس از بررسی، بازبینی و حصول اطمینان منتشر می کند.
First Consult مجموعه متون مبتنی بر شواهد قابل دسترس از طریق پایگاه  clinicalkey است که شواهد را بر اساس سیستم درجه بندی ارزیابی می کند. منبع اصلی متون مبتنی بر شواهد First Consult مجموعه Cochrane است.

 Multimedia : در اين قسمت مي توان رسانه های موجود در پایگاه Clinicalkey را مشاهده کرد. برای جستجوی رسانه ها با ورود کلید واژه مورد نظر در کادر جستجو دو نوع فیلتر می توان اعمال کرد: یا بر اساس نوع رسانه(Media Type) که عکس و ویدئو را به تفکیک جستجو می کند، و یا بر اساس موضوع (specialties) که تصاوير موجود در پایگاه را بر اساس موضوعاتی که به آن تصویر داده شده است  جستجو می کند. در هر دو نوع فیلتر جستجو، در منوی کشویی رقم درج شده در مقابل عبارت ، نشان دهنده تعداد تصاویر یا ویدئوهای موجود در پایگاه است.
تصاوير شامل هر نوع عکس، نمودار، جدول و... را مي توان ذخیره و يا به صورت اسلايد جهت تهيه پاورپوينت ارسال کرد.  تصویر مورد نظر را انتخاب کرده و گزینه Add to Presentation را کلیک کنید. تصویر را هم می توانید به اسلایدهای قبلی که ساخته اید اضاف نمایید و یا یک اسلاید جدید ایجاد نمایید. . سپس تصویر مورد نظر را با گزینه Export به پاورپوینت منتقل نمایید.
با انتخاب videos از منوي media type نيز فهرستي از ويدئوها نمايش داده مي شود. اين ويدئوها را میتوان مشاهده و ذخیره نمود یا به ایمیل ارسال کرد.

Procedures Consult:
در این قسمت اطلاعات کاملی از فرآیند جراحی شامل آمادگی های قبل از عمل، موارد توصیه یا عدم توصیه به انجام عمل، تجهیزات مورد نیاز، آناتومی، فیلم عمل جراحی، تکنیک جراحی، عوارض و.... ارائه می شود.
شما می توانید مشاوره های جراحی را با فیلتر موضوعی، یا جستجو با عنوان و یا فهرست الفبایی مشاهده نمایید.
امکانات صفحه جستجو و خروجي ها: هرگاه بخواهيد مطلب مورد نياز خود را ذخيره، دانلود، ایمیل و یا پرینت نمایید، در صفحه نتایج جستجو، کليد مربوطه در گوشه سمت راست بالای  عنوان منبع جستجو شده را انتخاب و گزینه مورد نظر خود را اعمال نمایید.

همچنین در قسمت گوشه سمت راست بالای صفحه نتایج جستجو دسترسی به موارد زیر فراهم است:
Saved searches: صفحه نتایجی که ذخیره می شوند در این قسمت قرار می گیرد.
Search history: تاريخچه جستجوي شما در پايگاه، در اين قسمت ثبت شده است.
RSS: با انتخاب و ورود به Full Text Article در صفحه نتايج جستجو ، کنار عنوان مقاله علامت RSS قرار دارد که با کليک روي آن و انتخاب شيوه آگاهي رساني، از آخرين مقالات منتشر شده در اين زمينه مطلع خواهيد شد.
CME (آموزش مداوم):
 در پايگاه اطلاعاتي clinicalkey اين امکان براي پزشکان و پيراپزشکان فراهم شده است که با ثبت نام خود در پایگاه، بر اساس میزان جستجوهای خود (کتاب ها، مقالات مجلات منتشر شده، Clinical overviews و First Consult) امتیاز بازآموزی دریافت نمایند و به طور مداوم دانش خود را روزآمد نگه دارند.

صفحه شخصي clinicalkey:
Setting: در اين قسمت مي توانيد پسورد و ساير اطلاعات خود را تغيير دهيد.
CME: در این قسمت شما می توانید اطلاعات و امتیازات دوره های بازآموزی خود را بر اساس میزان جستجوهای خود در clinicalkey دریافت نمایید.
Change Language: در این قسمت می توان از بین زبانهای موجود در لیست ، زبان مورد نظر خود را انتخاب نمایید.
Saved content: آيتم هايي را که ذخيره کرده ايد در اين قسمت مي توانيد ببينيد.
Presentations: در اين قسمت به تصاويري که براي تهيه اسلايد ذخيره کرده ايد دسترسي داريد و مي توانيد براي فايل پاورپوينت خود ارسال نماييد.
Remote Access: در این قسمت با تعریف یک ایمیل سازمانی میتوانید به مجموعه پایگاه، خارج از شبکه سازمان نیز دسترسی داشته باشید.
Logout: بعد از پايان کار مي توانيد با اين گزينه از صفحه شخصي خود در پايگاه clinicalkey خارج شويد.


تاریخ آخرین بروزرسانی   :  1397-8-26 10:12        برو بالای صفحه نسخه قابل چاپ