دانلود PDF

آشنایی با پایگاه اطلاعاتی PubMed

 

معرفی

کتابخانه ملی پزشکی امریکا ( NLM) بزرگترین کتابخانه پزشکی دنیا محسوب می شود. رسالت این کتابخانه که به عنوان یک موسسه غیرانتفاعی عمل می کند، ارائه اطلاعات لازم به کاربران حوزه پزشکی و پیراپزشکی برای انجام پژوهش، آموزش و انجام مراقبت های سلامتی و درمانی است. این کتابخانه از سال 1879 کلیه متون و منابع پزشکی منتشر شده در سراسر دنیا را اعم از کتاب، مجلات علمی، تصاویر پزشکی، میکروفیلم، گزارشات علمی و ... را ذخیره و در اختیار کاربران قرار می دهد.

بر اساس این هدف، این کتابخانه اطلاعات کتابشناختی مقالات مجلات معتبر حوزه پزشکی و پیراپزشکی را گردآوری نموده و در قالب یه مجلد چاپی تحت عنوان « ایندکس مدیکوس »چاپ و در اختیار کاربران قرار داد. از سال 1964 این مجموعه به همراه چکیده مقالات به شکل لوح فشرده و با عنوان « مدلاین »  منتشر گردید. از سال 1996 به بعد نیز دسترسی به این مجموعه برای عموم و به صورت رایگان از طریق پابمد میسر گشت.

تفاوت مدلاین، پابمد، پابمد سنترال

در حال حاضر پابمد دارای حدود 24 میلیون رکورد کتابشناختی ( اطلاعات کتابشناختی و چکیده مقالات ) از کتب و مجلات علمی حوزه علوم زیست پزشکی، زیست ملکولی، علوم رفتاری، بیوشیمی و مهندسی پزشکی است. هسته اصلی این رکوردها، رکوردهای موجود در مدلاین است. این رکوردها شامل اطلاعات کتابشناختی و چکیده مقالات بیش از 6000 مجله علمی معتبر است که در دنیا منتشر شده است. این مجلات قبل از نمایه شدن در مدلاین توسط کمیته ذیصلاح بررسی شده و در صورت تایید کیفیت علمی آن، در مدلاین نمایه می شوند. پابمد علاوه بر رکورد های مدلاین، شامل موارد زیر نیز می شود :

1-     ارجاعات در حال انجام: قبل از کنترل کیفی

2-     رجاعات در مجلات خارج از موضوع پزشکی

3-     ارجاعات در مجلات با مقالات پیش از چاپ

4-     ارجاعات به کتب

  در واقع مدلاین بزرگترین زیرمجموعه پابمد محسوب می شود.

پابمد سنترال که اختصارا با نام پی ام سی  نیز شناخته می شود، در واقع یک آرشیو بزرگ از متن کامل مقالات مجلات و کتب الکترونیکی است که در سال ۲۰۰۰ راه اندازی گردید . پابمد سنترال یکی از  زیر مجموعه های پابمد می باشد. وجود سیاست دسترسی باز  به منابع که به عنوان فلسفه وجودی پابمد سنترال تلقی می شود، باعث شده است بسیاری از مقالات مجلاتی که در مدلاین نمایه نمی شوند نیز در پابمد سنترال یافت شوند. در واقع ناشرین میتوانند بدون نیاز به نمایه کردن مجله خود در مدلاین و با رعایت قوانین، مقالات خود را مستقیما در این بانک نمایه سازند. این دسته از مجلات کاندید حتما بایستی از نظر علمی مورد تایید کتابخانه ملی پزشکی آمریکا باشند. علاوه بر این پابمد سنترال شامل منابع دیگری نظیر نقد کتاب نیز می باشد که در پابمد وجود ندارد.

نحوه دسترسی به پابمد

                جهت ورود به پایگاه پابمد می توانید از یکی از روش های زیر استفاده نمایید:

1-      تایپ نشانی کتابخانه ملی پزشکی آمریکا www.nlm.nih.gov   و کلیک بر روی لوگوی پابمد

2-      تايپ نشاني مستقيم پابمد به آدرس www.pubmed.com

3-      تایپ نشانی کتابخانه الکترونیک دانشگاه علوم پزشكي شيراز  http://dlibrary.sums.ac.ir  و کلیک بر روی لوگوی پابمد

تعیین استراتژی جستجو

قبل از شروع جستجو بایستی مفهوم یا مفاهیم مرتبط با موضوع مورد جستجو تعیین شوند. با تعیین مفاهیم می توانید واژه های کلیدی یعنی موضوع های اصلی و فرعی تحقیق خود را برای جستجو تعیین کنید، سپس با تایپ واژه های کلیدی جستجو را آغاز کنید.

انواع روش های کاوش در پابمد

     جستجوی ساده

    جستجوی پیشرفته

جستجوی ساده Simple Search

در صفحه اصلي پابمد، كادر جستجوي ساده قرار دارد كه این بخش شامل 2 قسمت می باشد:

A: در بخش نخست بايستي پایگاه اطلاعاتی موردنظر را انتخاب نمود.

B:  در كادرجستجو عبارت مورد نظر را تايپ و روی کلید Search کلیک نماييد.

بزرگنمایی

 جستجوی پیشرفته Advanced  Search

مزیت استفاده از جستجوی پیشرفته این است که می توان يك فیلد خاص برای جستجو انتخاب کرد و با استفاده از اپراتورهای مختلف، تعداد کلید واژه های بیشتر در فیلدهای مختلف را با یکدیگر ترکیب نمود.

بزرگنمایی

همان طور که در تصویر نشان داده شده است، بخشی تحت عنوان تاریخچه جستجو (History) در پایین صفحه وجود دارد که اطلاعات جستجوهای انجام شده را جهت استفاده مجدد، ترکیب یا اصلاح نگهداری می کند و با انتخاب هر کدام از ردیف ها، کلیدواژه به قسمت جستجو انتقال می یابد.

نحوه استفاده از اپراتورهای AND/ OR/ NOT

AND ضرب منطقی است و جستجو را محدود و اشتراک مفاهیم را می رساند

OR جمع منطقی است و برای افزایش نتایج به کار می رود و به عبارتی اجتماع مفاهیم را می رساند.

NOT تفریق منطقی است که برای مستثنی کردن و حذف مفهومی خاص به کار می رود.

نمایش صفحه نتایج جستجو

پس از انجام جستجو، صفحه نتايج جستجو به صورت زير نمايش داده ميشود. در اين صفحه نتایج، بخشی تحت عنوان Search Details وجود دارد که در این قسمت می توانید استراتژي جستجو را مشاهده نماييد. در واقع انطباق واژه های به کار رفته جهت جستجو را با واژه های موجود در Mesh  ، نمایان می سازد. هركدام از نتايج نمايش داده شده در صفحه جستجو، داراي قسمت هاي مختلف است كه در تصوير زیر نشان داده شده است.

بزرگنمایی

مدیریت نتایج بازیابی

Display settings
این بخش چگونگی نمایش یافته ها در صفحه را نشان می دهد و از طریق آن می توان چگونگی نمایش داده ها را تغییر داد.

بزرگنمایی

Format: چگونگی نمایش اطلاعات مقاله را تنظیم می کند.

 Summary: خلاصه ای از اطلاعات مقاله شامل عنوان، نام مولف، عنوان اختصاري مجله، PMID ، لینک به متن کامل و ...

Summary (text): جهت لیستهای منابع طراحی شده است و در واقع همان اطلاعات فرمت Summary را به شکل لیست منابع نمایش می دهد. ( استفاده از اين فرمت براي تهيه نسخه چاپي از مقالات به صرفه مي باشد)

Abstract :خلاصه ی اطلاعات مقاله به همراه چکیده ای از  مقاله

Abstract (text): اطلاعات تکمیلی صفحه نمایش را حذف می نماید. این فرمت جهت کپی، پرینت، ذخیره و یا ایمیل کردن مفید است.

 : MEDLINE اطلاعات را به صورت برچسب رکوردهای پابمد نشان می دهد و از بخش Send to file می توان جهت ارسال نتايج  به نرم افزارهای مدیریت منابع استفاده کرد.

XML: این فرمت داده ها را به زبان برنامه نویسی وب نمایش می دهد.

PMID List: داده ها را به صورت لیستی از PMID نمایش می دهد. این فرمت جهت بازیابیهای بعدی مفید است.

Items per page

پابمد به صورت پیش فرض در هر صفحه 20 مورد از  مدارکی را که بازیابی کرده است، به نمایش می گذارد. اما با استفاده از این گزینه، می توان تعداد متفاوتی (5 تا 200 مورد) را برای نمایش دادن در يك صفحه انتخاب نمود. (بديهي است انتخاب تعداد موارد بيشتر در يك صفحه، مستلزم سرعت مناسب اينترنت مي باشد.) 

Sort by

پابمد نتایج بازیابی شده را به ترتیب زمان از جدید به قدیم مرتب مي كند. برای تغيير شيوه ترتيب نتايج بر حسب تاریخ انتشار، نویسنده اول، نویسنده آخر، نام ژورنال یا عنوان مقاله باید گزینه مورد نظر را در این بخش انتخاب و بر روی  Apply کلیک کنید.

Send to

در این بخش می توان همه و یا تعدادي از موارد جستجو شده را جهت ارسال به نرم افزارهای مدیریت استناد ، ذخیره در پروفایل شخصی و يا ارسال به صورت ایمیل و ... انتخاب نمود.

اين قسمت گزينه هاي مختلفي دارد كه در ادامه شرح داده ميشود:

بزرگنمایی

: Send to fileاین قسمت داده ها را برای شما به صورت یک فایل ایجاد می کند. در این قسمت می توان فرمت ذخیره و نوع ترتیب داده ها را معین کرد. 

: Send to Clipboardاین گزینه به کاربر اجازه می دهد تا مدارک انتخاب شده از یک یا چند جستجو را جمع آوری کرده و آنها را ذخیره نماید. حداکثر تعداد 500 مدرک را می توان به این بخش فرستاد.

تذكر: اين نتايج تنها تا زمان روشن بودن كامپيوتر در حافظه موقت آن ذخيره مي شود و در صورت خاموش شدن يا قطعي سيستم به هر علت، اطلاعات از حافظه كامپيوتر حذف خواهند شد.

 : Send to Collectionsاز این گزینه برای ذخیره سازی نتایج حاصل از بازیابی در My NCBI استفاده می شود. شايان ذكر است كه استفاده از اين بخش، مستلزم ورود به صفحه شخصي است

  : Send to Email با استفاده از این بخش می توانید مقالات مورد نظر را به یک ایمیل ارسال کنید. امکان تعیین فرمت یافته ها و متن ضمیمه ایمیل (Additional text) نیز در این بخش درنظر گرفته شده است.

:Send to Order با این گزینه می توانید نسخه چاپی مقاله را سفارش دهید که برای این کار باید از قبل در سایت  https://docline.gov/loansome   عضو شده باشید.

 : Send to My Bibliography این بخش بدین منظور طراحی شده است که نویسندگان بتوانند مقالات خود را جستجو کرده و آنها را جمع آوری نمایند. نتایج موردنظر خود را در صفحه بازیابی انتخاب کرده و به My Bibliography انتقال دهید. استفاده از اين بخش، مستلزم ورود به صفحه شخصي است

  Show additional filters : این بخش که در قسمت سمت چپ صفحه نتايج قابل مشاهده است به کاربر اجازه می دهد تا محدودیت هایی را برای جستجوی خود تنظیم کرده و نتایج بسیار مرتبط تری را بازیابی کند. پیش از سال 2013 این بخش در پایگاه با نام Limits شناخته می شد و در صفحه اصلی جستجو قرار داشت. در حال حاضر برای بازیابی بهتر در صفحه بازیابی تعبیه شده است.

برای مشاهده گزینه های مختلف، مطابق آنچه در تصویر نشان داده شده است، موارد دلخواه را با تیک زدن فعال کرده و روی دکمه show کلیک کنید.

 بزرگنمایی

گزینه های Show additional filters

             Article type: با استفاده از این گزینه کاربر می تواند نوع خاصی از مقالات از جمله  Clinical Trial, Review, Systematic Reviewsو ... را بازيابي نمايد. با استفاده از بخش more انواع بيشتري از منابع قابل دسترس است .

Availability            : ميزان دسترس پذير بودن يك مقاله را با استفاده از اين گزينه مي توان تعيين نمود. براي مثال مي توان نتايج بازیابی را محدود به مدارکی کرد که دارای چکیده هستند (Abstract available)، متن کامل آنها رایگان است ( Free full text available) و یا دارای متن کامل هستند (Full text available)

Publication dates: در این گزینه می توان نتایج را به مقالات 5 سال اخیر، 10 سال اخیر و یا محدوده زمانی خاص ، محدود نمود

Species: در اینجا می توان نتایج را به گونه خاص از جمله انسان یا حیوان بودن نمونه مورد بررسی محدود کرد Other Animals / Humans (انتخاب همزمان هر دو مورد امکان پذیر است).

Languages: این گزینه زبان مقالات بازیابی شده را محدود به زبان انگلیسی یا زبان دیگری از لیست الفبایی می نماید. ( انتخاب همزمان چندین زبان امکان پذیر است).

Sex: از این گزینه برای محدود کردن نتایج بازیابی به جنسیت خاص استفاده می شود. (انتخاب همزمان هر دو جنسیت امکان پذیر است).

Subjects: با انتخاب این گزینه شما می توانید نتایج بازیابی را به دسته موضوعی خاصی محدود کنید.

Journal categories: با استفاده از گزینه های این بخش می توان نتایج بازیابی را به نوع خاصی از ژورنال ها از جمله MEDLINE، Core clinical journals، Dental journals ، Nursing journalsو ... محدود کرد.

Ages        : گزینه های این قسمت برای محدود کردن سن افراد مورد مطالعه در مقالات به کار می رود (انتخای همزمان چندین مورد امکان پذیر است).

Search fields        : انتخاب هر کدام از گزینه های زیر مجموعه این فیلد نتایج بازیابی را به آن مورد خاص محدود می کند مثلا می توان نتایج بازیابی را به نویسنده خاص، کتاب خاص، تاریخ خاص و ... محدود کرد.

برای حذف هر کدام از محدودیت هایی که اعمال کرده اید قبل از جستجوی بعدی بر روی گزینه clear در کنار هر مورد کلیک کنید و برای حذف همه محدودیت ها به صورت یکجا بر روی clear all واقع در بالای صفحه کلیک کنید.

جستجو در عناوین مجلات  Journals in NCBI Databases

 

این بخش از پايگاه، ابزار خاصی است که اطلاعاتی را در مورد مجلات پابمد ارائه مي دهد. برای استفاده از این قسمت، ابتدا در صفحه اصلی پابمد، منو « more resource» روی « Journals in NCBI» کلیک کنید. در این قسمت می توانید مجلات موجود در کتابخانه ملی پزشکی امریکا را ببینید و آنها را بر اساس عنوان، شماره ISSN و یا موضوع خاصی جستجو نمایید

  بزرگنمایی

چنانچه مجله جزو مجلات موجود در کتابخانه ملی پزشکی امریکا باشد، در نتایج بازیابی شده جستجو می توانید کلیه مشخصات مربوط به آن را ببینید. با كليک روی عنوان مجله می توانید کلیه مقالات منتشر شده این مجله در پابمد را ببینید. عبارت « currently indexed for Medline» نشان میدهد که این مجله در مدلاین نمایه شده و معتبر است.در این قسمت همچنین می توانید، اطلاعات نشان داده شده برای هر عنوان مجله مانند نام کامل و اختصاری یا لینک به مقاله یا شروع انتشار و آخرین شماره مجله را توضیح دهید. 

سرعنوان موضوعی پزشکی

به منظور پیشگیری از پراکندگی موضوعی، ایجاد یکدستی و یکسان سازی متون و ایجاد یک زبان مشترک برای نمایه سازی و بازیابی مقالات علمی، اصطلاحنامه ای تحت عنوان « سرعنوان موضوعی پزشکی » که اختصارا « مش »  نامیده میشود،  تهیه و تدوین گردید.  این اصطلاحنامه که سابقا به شکل چاپی و اکنون به صورت الکترونیکی منتشر می گردد، فهرست منظمی از واژگان استاندارد حوزه علوم پزشکی است که کلیه مقالات موجود در مدلاین بر اساس این واژگان نمایه شده اند. از این رو می تواند ابزاری مناسب برای کاربران مقالات پزشکی نیز باشد که با بهره گیری از آن و انتخاب واژگان استاندارد و مناسب، جستجویی با دقت بالا داشته باشند. مش در حال حاضر از طریق دروازه انترز و به شکل زیر قابل دستیابی است :

 بزرگنمایی

  پس از انتخاب مش از منو آبشاری، می تواند کلید واژه مورد نظر را در صفحه مقابل وارد و آن را جستجو نمود

 بزرگنمایی

به عنوان مثال، کاربر  مي تواند قبل از جستجوی مقالات مرتبط با سرطان، با استفاده از مش ، از استاندارد بودن کلیدواژه خود اطمینان حاصل نمايد. به عبارت دیگر چه کلیدواژه استانداردی برای مفهوم سرطان وجود دارد .بازیابی کلیدواژه Neoplasm نشان دهنده این موضوع است که این کلیدواژه به جای واژه Cancer برای نمایه سازی مقالات در موضوع سرطان استفاده شده است. لذا بهتر است برای جستجو، از این کلیدواژه استفاده گردد . در صورت کلیک روی واژه Neoplasm، کلیه اطلاعات مربوط به این سرعنوان نمایان میشود .در قسمت پایین صفحه نیز مترادفات و واژه های مرتبط آورده می شود.در ابتدای صفحه چنانچه روی دکمه add to search builder کلیلک کنیم، کلیدواژه موردنظر در قسمت جستجو وارد می شود

بزرگنمایی 

 می توانیم در صورت نیاز، از تقسیمات فرعی لیست شده نیز موردی را برای ترکیب با کلید واژه انتخاب کنیم.

 نتایج جستجو به شکل زیر نمایان خواهد شد

 بزرگنمایی

 

ایجاد پروفایل شخصی

همانگونه كه مي دانيد دسترسي رایگان به پابمد برای همه فراهم شده است. با اين وجود مي توان با ايجاد يك پروفایل شخصي، از برخي از سرويس هاي ويژه اين مجموعه نظير ذخيره سازي جستجو،  و خدماتي از اين دست استفاده نمود.

جهت ساختن پروفایل پس از ورود به صفحه اصلي  روي "Sign in to NCBI" كليك كنيد.

 سپس روی قسمت "register for an NCBI account" کلیک کنید.

 لازم است فرم الکترونیکی بازشده را به صورت دقیق تکمیل نموده و روی دکمه create account کلیک نمایید.                                                  

ایمیل تاییدی  برای آدرس ایمیل شما – که در فرم ثبت نام مشخص نموده اید- ارسال می گردد که بایستی با کلیلک روی آن، ثبت نام خود را تکمیل نمایید.

چنانچه مراحل فوق را به درستی انجام دهید، ثبت نام شما کامل شده و هر بار می توانید با وارد شدن به صفحه شخصی خود از امکانات ویژه پابمد استفاده نمایید.

ورود به پروفایل

برای ورورد به پروفایل، در صفحه اصلی پابمد روی قسمت (1) کلیک نمایید.

بزرگنمایی

چنانچه یوزر یا پسورد خود را فراموش نموده اید، می توانید با کلیک روی قسمت (2)  نسبت به دریافت مجدد نام کاربری و رمز عبور خود در ایمیل خود اقدام نمایید. چنانچه نام کاربری و رمز عبور خود را صحیح وارد نموده باشید، در گوشه بالای سمت راست صفحه اصلی پابمد، نام شما نمایان خواهد شد. با کلیک روی نام خود می توانید تغییراتی بر روی نام کاربری و رمز عبور خود انجام دهید.

 ذخیره سازی جستجو

 با ورود به پروفایل خود، می توانید استراتژی جستجوی خود را به مدت طولانی ذخیره نمایید و در دفعات بعدی مراجعه به پابمد، آن را مجددا اجرا نمایید. همچنین نتایج جدید این جستجو در قالب ایمیل های اتوماتیک و در بازه های زمانی روزانه، هفتگی یا ماهانه برای شما ارسال می گردد. برای انجام این کار، پس از اجرای جستجو  روی دکمه save search که در پایین کادر جستجو قرار گرفته است، کلیک کنید.پس از تعیین نام جستجوی خود، صفحه زیر نمایان می شود که در آن بایستی تنظیمات مربوط به ارسال ایمیل اتوماتیک را انجام دهید. در نهایت با کلیک روی دکمه save، آن را ذخیره نمایید.

بزرگنمایی 

فهرست عناوین جستجوهای ذخیره شده را در My NCBI، بخش saved search می توانید ببینید. جستجوها بر اساس تاریخ ذخیره سازی مرتب شده اند.  
به خاطر داشته باشید جستجوهایی که دو سال از زمان آخرین اجرای آنها گذشته باشد، به صورت اتوماتیک از این قسمت حذف خواهند شد.

Collections

در حالیکه در قسمت ذخیره سازی جستجو، می توان استراتژی هر جستجویی را برای استفاده های بعدی زخیره نمود، در بخش collection این امکان وجود دارد که نتایج جستجو در تمامی پایگاه های NCBI را ذخیره سازی نمود. برای انجام این کار، پس از جستجو و انتخاب رکوردهای موردنظر روی قسمت send to  کلیک و آن را در بخش collection  ذخیره می کنیم.
با ظاهر شدن صفحه زیر، چنانچه تصمیم به ساختن مجموعه جدیدی دارید، روی قسمت A  کلیک کنید و پس از تعیین عنوان برای نتایج خود در بخش B، آن را ذخیره نمایید.

بزرگنمایی

  اگر می خواهید یافته های جستجوی خود را  در یکی از مجموعه های موجود ذخیره کنید، روی (A  ) کلیک کرده و با انتخاب مجموعه موردنظر (B) ، نتایج را به آن مجموعه اضافه نمایید.

بزرگنمایی

با مراجعه به my NCBI در قسمت Collection  می توانید مجموعه ذخیره شده خود را ببینید و آن را از این قسمت فراخوانی نمایید.

My Bibliography

Bibliography نوعی از Collection محسوب می شود که به کاربر اجازه میدهد برخی از رکوردهای موردنظر خود را در یک لیست واحد ذخیره نماید. برخلاف Collection، در اینجا رکوردها صرفا از یک پایگاه اطلاعاتی ذخیره خواهد شد و حداکثر تا 500 رکورد در هر bibliography قابل ذخیره سازی است.

شیوه ذخیره سازی اطلاعات در Bibliography  نظیرcollection   است :

پس از انجام جستجو و انتخاب ركورد هاي موردنظر ، از قسمت send to  قسمت my bibliography را انتخاب و سپس روي add to my bibliography كليك كنيد.

همواره مي توانيد اين ليست را در قسمت My NCBI بخش My Bibliography  ببينيد.

نكته : در هنگام اتمام كار با پابمد و قبل از ترك سيستم، با كليك روي دكمه sign out از پروفایل خود خارج شوید.

تاریخ آخرین بروزرسانی   :  1396-12-8 11:04        برو بالای صفحه نسخه قابل چاپ