دانلود PDF

آشنایی با پایگاه اطلاعاتی وايلي( Wiley)

مقدمه:

پایگاه اطلاعاتی Wiley Online library توسط شرکت وایلی بلکول(Wiley-Blackwell) که نتیجه ادغام شرکت بلکول و مؤسسه علمی جهانی وایلی(مؤسسه ای که جزء ناشران آکادمیک در زمینه­های علمی، فنی و پزشکی است) می باشد، ارائه می شود. مجموعه وایلی شامل بیش از 2 هزار مجله علمی، 14 هزار کتاب الکترونیک، 15 بانک اطلاعلاتی و 18 پروتوکول می باشد.

مجلات:

همانطور که گفته شد وایلی دارای بیش از 2 هزار مجله علمی و دانشگاهی می باشد که حدود 20 درصد آن را مجلات در زمینه علوم پزشکی و 15 درصد آن را مجلات در زمینه علوم زیستی تشکیل می دهند.یکی از امکانات این پایگاه در بخش مجلات Early View  است که این امکان را به ما می دهد مقالات را قبل از اینکه به مرحله چاپ برسند ببینیم.

مجموعه شماره های گذشته مجلات:

وایلی آرشیوی از شماره­های گذشته مجلات را نگهداری می کند که قدمت بعضی از آنها به سال 1799 می رسد.

کتب الکترونیک:

کتب الکترونیک که وایلی ارائه می دهد در زمینه تجارت، علوم کامپیوتر، آموزش، حقوق، ریاضیات، فیزیک، روانشناسی، شیمی، زمین شناسی، مهندسی، علوم زیستی، پزشکی و بهداشت، مهندسی مواد و علوم اجتماعی می شود.

آثار مرجع:

این آثار شامل دایره المعارفهایی می شود که وایلی امکان دسترسی به متن کامل آنها را فرآهم می کند. علاوه بر آن متن آنها نیز قابل جستجو  می باشد.

بانکهای اطلاعاتی:  

وایلی دارای 15 بانک اطلاعاتی می باشد که از بین آنها Cochrane Library  ، خود مجموعه ای از 7 پایگاه اطلاعاتی دیگر را شامل می شود که به عنوان منبعی مهم در زمینه پزشکی مبتنی بر شواهد به حساب می آید و می تواند در حیطه تصمیم گیری در زمینه خدمات بهداشتی درمانی مفید باشد. اطلاعات این کتابخانه هر سال 4 بار روزآمد می شود.

 پروتوکل­ها:

وایلی امکان دسترسی به 18 دستنامه آزمایشگاهی پروتوکل­ها که 10 هزار پروتوکل از 13 حوزه موضوعی از علوم زیستی را شامل می شود ومدام روزآمد می شوند را فرآهم می کند.

 نحوه دسترسي:

براي ورود به سايت وايلي آدرس الكترونيك زير را تايپ كنيدhttp://onlinelibrary.wiley.com/ 

  همچنين ميتوانيد از طريق وبسايت دانشگاه به سايت وايلي وارد شويد:

  

ليست انتشارات وايلي:

براي مشاهده ليست تمامي انتشارات وايلي كافيست در منوي بالاي صفحه اين پايگاه روي اولين پنجره با نام "publications" و يا سمت چپ صفحه اول با همين نام كليك كنيد.


 
پس از ورود به صفحه "انتشارات(publications)"  براي مشاهده ليست مجلات، سمت راست صفحه در قسمت "publication type" بر روي "Journals" كليك كنيد. در اين قسمت مجلات رايگان با آيكن  و مجلات خريداري شده توسط دانشگاه با آيكن  نمايش داده شده اند. بقيه مجلات موجود در ليست فقط امكان استفاده از چكيده مقاله را به شما مي دهند.

 
 
مرور موضوعي:

در صورتيكه بخواهيد محصولات موجود در پايگاه وايلي را در يك زمينه موضوعي خاص مشاهده كنيد كافيست روي يكي از شاخه هاي ستون وسط صفحه اول با عنوان "Browse" و يا دومين پنجره منوي بالاي صفحه اين پايگاه با عنوان "browse by subject" كليك كرده و از بين زيرشاخه هاي موجود يكي را انتخاب كنيد.

 
ایجاد یک صفحه شخصی(My Profile):

از آنجا كه با ثبت نام در پايگاه وايلي و ایجاد یک صفحه شخصی، شما می توانید خارج از محیط مؤسسه نیز از خدمات پایگاه وایلی همچنین از خدمات آگاهی رسانی جاری(Email Alert) استفاده کنید و جستجوهای خود را ذخیره کنید، قبل از توضيح نحوه جستجو در پايگاه وايلي، نحوه ثبت نام در اين پايگاه را توضيح مي دهيم. پس از ورود به پايگاه وايلي در بالا و سمت راست صفحه و در قسمت "LOGIN" روي "Not Registered" كليك كنيد. صفحه ثبت نام باز مي شود و شما مي توانيد مشخصات خود را در اين قسمت وارد نمائيد.


پس از انجام ثبت نام، ايميلي از طرف وايلي به ايميل شما ارسال مي شود كه بايد ايميل خود را باز كرده و بر روي لينك موجود در ايميل ارسالي كليك كنيد تا مراحل ثبت نام شما تكميل شود. پس از آن شما ميتوانيد در قسمت "LOGIN" آدرس ايميل و رمز خود را وارد كرده و وارد صفحه شخصي خود شويد.

  جستجوي ساده:

پس از ورود به پايگاه، میتوانید از طریق گزينه "search" موجود در سمت چپ صفحه، جستجوی خود را انجام دهید. دقت كنيد قبل از انجام جستجو اگر تمايل داريد پایگاه، جستجوی شما را در عنوان مقالات، بخشهاي كتاب، ... پيدا کند گزينه "All content"  و درصورتيكه تمايل داريد جستجو در عنوان انتشارات وايلي(عنوان كتب، مجلات، بانكهاي اطلاعاتي، ...) پيدا شود گزينه "Publication titles" را در زير کادر جستجو انتخاب كنيد.

جستجوی پیشرفته:

در صورتی که بخواهید جستجوی دقیقتری انجام دهید میتوانید با کلیک روی "Advanced search" در پایین کادر جستجو، وارد صفحه جستجوی پیشرفته شوید.

در این صفحه، سه کادر جستجو وجود دارد که میتوان آنها را با عملگرهای بولین(And, Or, Not) با هم ارتباط داد همچنین در هر قسمت میتوان زمینه جستجو(جستجو درعنوان مقاله، نویسنده، چکیده، ...) را نیز مشخص کرد. در پایین صفحه نیز میتوان تاریخ مدارک موردجستجو را تعیین کرد.

براي دريافت اطلاعات بيشتر در مورد نحوه جستجو، ميتوان برروي "Search tips" واقع در بالاي صفحه جستجوي تخصصي كليك كرد و از راهنماييهاي آن بهره مند شد.

جستجوهاي ذخيره شده:

درصورتي كه قبلا از طريق صفحه شخصي خود، جستجويي را ذخيره كرده باشيد براي بازيابي آن كافيست برروي "Saved search" واقع در زير كادر جستجو كليك كرده و در صفحه بعد گزينه "Run search" را انتخاب كنيد.

 صفحه نتایج:

با ورود به صفحه نتايج جستجو، ليستي از مدارك مرتبط با جستجو را مشاهده مي كنيد. نتايج بر اساس بيشترين تشابه با كليدواژه مورد جستجو، مرتب شده اند. درصورتيكه بخواهيد نتايج را براساس تاريخ مرتب كنيد گزينه سمت راست "Sort by" را مطابق دلخواه تغيير دهيد. در صورت نياز به تغيير كلمه يا عبارت جستجوشده بر روي "Edit search" و در صورت تمايل به ذخيره آن در پروفايل خود بر روي "Save search" در زير کادر جستجو كليك كنيد. با انتخاب اين گزينه در پروفايل خود، سيستم "Alert" پايگاه وايلي را فعال كرده ايد تا هرزمان كه مدركي با كليدواژه ذخيره شده به ليست اضافه شد از طريق ايميل به شما اطلاع دهد. 

درصورتيكه فقط بخواهيد از مقالات مجلات استفاده كنيد سمت راست صفحه در قسمت "Publication type" شاخه مربوط به مجلات را انتخاب كنيد. 

دراطلاعات هر مدخل مربوط به مقالات، شما ميتوانيد عنوان مقاله، عنوان مجله، جلد، شماره و سال انتشار مجله همچنين نويسندگان مقاله را  و در زير هر مدخل مي توانيد چكيده و فهرست منابع مقاله را مشاهده كنيد و يا متن كامل مقاله  را در قالب "HTML" و يا "PDF" دريافت كنيد. البته دقت كنيد كه امكان دسترسي به متن كامل همه مقالات امكان پذير نيست. درسمت چپ هر مدخل آيكن  نشانگر اين است كه استفاده از متن كامل مقالات مجله موردنظر، رايگان است و آيكن  به اين معناست كه مجله موردنظر جزء مجلاتي است كه دانشگاه آنها را خريداري كرده است و شما ميتوانيد از متن كامل مقالات اين مجلات نيز استفاده كنيد. بقيه مجلاتي كه علامتي در سمت چپ مدخلشان وجود ندارد فقط دسترسي به چكيده و فهرست منابع مقالات را فرآهم مي كنند. 

در بالاي صفحه نتايج جستجو، دو گزينه "Save to profile" و "Export Citation" وجود دارد. با انتخاب مدخلهاي موردنياز و سپس انتخاب گزينه "Save to profile" ميتوانيد ليست مقالات موردنظر را در پروفايل خود ذخيره كنيد و با انتخاب گزينه Export Citation"" آنها را به نرم افزارهاي مديريت منابع مثل "Endnote" وارد كنيد.

 اطلاعات موجود در هر مدخل:

با کلیک روی عنوان هر مدخل، صفحه ای باز می شود که در آن شما علاوه بر اطلاعات موجود در صفحه نتایج، اطلاعات گسترده تری را در مورد مقاله مشاهده خواهید کرد. در این صفحه عنوان مجله ای که مقاله در آن چاپ شده، ناشر مجله، مشخصات مقاله و نوع مقاله مشخص شده است. چکیده مقاله، فهرست منابع، متن کامل مقاله و در صورتی که به مقاله موردنظر استناد شده باشد، لیست استنادات نیز قابل مشاهده است. در پایین صفحه نیز قسمتی با نام "like this article" وجود دارد که با انتخاب آن لیستی از مدارکی که دارای کلیدواژه های مشترک با این مقاله هستند را مشاهده خواهید کرد. همچنین در زیر آن و با کلیک بر روی اسامی نویسندگان مقاله، شما میتوانید به دیگر مقالات نوشته شده توسط این نویسندگان دسترسی پیدا کنید. برای دسترسی به متن کامل مقاله، کافیست بر روی "Get PDF" کلیک کنید.

در وسط صفحه قسمتی با نام "Additional Information" وجود دارد که با انتخاب گزینه های زیر آن میتوانید نحوه ارجاع دهی به مقاله موردنظر، اطلاعات نویسندگان مقاله، تاریخچه انتشار مقاله و نام و مشخصات مؤسسه سرمایه گذار را بررسی کنید.

در سمت راست صفحه، کادر جستجو وجود دارد که علاوه بر امکان جستجو در کل پایگاه، امکان جستجو در مقالات این شماره از مجله را نیز به شما میدهد. در پائین آن امکانات دیگری از جمله امکان ذخیره مقاله  در پروفایل شخصی، ایمیل لینک مقاله ، ارسال مقاله به يك نرم افزار مدیریت منابع و  دریافت پیغام استناد به مقاله وجود دارد که به غیر از مورد سوم برای استفاده از بقیه موارد نیاز به ورود از طریق صفحه شخصی خود که قبلا ثبت نام کرده اید می باشد.

در سمت چپ صفحه نیز امکاناتی وجود دارد از جمله در قسمت "Journal tools" امکان دریافت پیام از مقالات تازه منتشرشده مجله، امکان دریافت RSS ،امکان ذخیره مجله در پروفایل شخصی، ... در قسمت "Journal menu" امکان ورود به صفحه خانگی مجله، در قسمت "Find Issues" امکان مشاهده شماره های مختلف مجله، در قسمت "For Contributors" راهنمای نویسنده و نحوه ارسال مقاله به مجله، ...

ورود به صفحه شخصی:

در صورتی که با آدرس ایمیل خود وارد پایگاه وایلی شوید در بالا و سمت راست صفحه میتوانید نام خود را مشاهده کنید. برای مشاهده اطلاعاتی که در صفحه شخصی خود ذخیره کرده اید بالای صفحه بر روی "My Profile" کلیک کنید.

در این صفحه شما میتوانید مقالات، انتشارات و جستجوهای ذخیره شده خود را مشاهده کنید. همچنین در قسمت "Alert Manager" میتوانید زمان ارسال پیغامها از طریق وایلی را مشخص کرده و یا پیغامهای ایجادشده را حذف کنید. 


تاریخ آخرین بروزرسانی   :  1396-12-8 10:57        برو بالای صفحه نسخه قابل چاپ